سیستم های امنیتی و حفاظتی

DVR

دستگاه DVR چیست؟ و انواع آن کدام‌اند؟

به صورت کلی در سیستم های مداربسته دو نوع دستگاه ضبط داریم. دستگاه ضبط NVR که در سیستم مداربسته تحت شبکه و دستگاه DVR که در سیستم مداربسته آنالوگ HD و برای ضبط و مدیریت تصاویر استفاده می شود. دستگاه دی وی آر مهمترین قسمت در سیستم مداربسته آنالوگ است. این دستگاه وظیفه ضبط و مدیریت تصاویر را بر عهده دارد. همچنین شما می توانید تمام تنظیمات دلخواه در سیستم مداربسته را از طریق دستگاه دی وی آر انجام دهید. دستگاه های دی وی ار در مدل های 4، 8، 16 و 32 کاناله تولید و به بازار عرضه می شوند.

  1. ویژگی های اصلی دستگاه DVR
  2. کاربردهای جدید دستگاه DVR
  3. آشنایی با برخی از مدل‌های دی وی آر هایک ویژن

.1ابرخی از کاربردهای جدید دستگاه DVR

  • قابلیت اتصال به شبکه: با وجود این قابلیت می توان دستگاه دی وی ار خود را به شبکه داخلی یا اینترنت متصل نموده و تصاویر را به صورت زنده یا ضبط شده از طریق گوشی همراه مشاهده نمود.
  • موشن دتکشن یا تشخیص حرکت(Motion Detection): این قابلیت امکان ضبط تصاویر را در هنگامی که حرکتی در جلوی دوربین اتفاق بیفتد فراهم می کند. به عبارتی با فعالسازی این قابلیت تصویر تنها زمانی ضبط می شود که حرکتی در روبروی دوربین اتفاق بیفتد.
  •  
  • لاین کراسینگ یا عبور از خط (Line Crossing): با فعالسازی این قابلیت شما می توانید خطی فرض در تصویر رسم نموده و در صورت عبور هر شی و یا شخص از ان دستگاه دی وی ار به شما هشدار می دهد.
  •  
  • ورود غیرمجاز (Intrusion Detection): با استفاده از این قابلیت می توان محوطه ای خاص را با رسم خطوط فرضی در تصویر مشخص نمود تا ورود و خروج افراد یا اشیا به آن محوطه قابل کنترل باشد.
  • تنظیم تصاویر و ضبط: از طریق دستگاه دی وی ار می توان مواردی همچون تنظیم رنگ و نور در تصاویر و یا مدت زمان ذخیره سازی تصاویر را مشخص نمود.

نکات مهم پیش از خرید دستگاه DVR

 .1ادی وی آر تا چه کیفیتی را ساپورت می کند؟ در هنگام خرید دستگاه دی وی ار باید به این نکته توجه نمایید که هر دی وی اری تا کیفیت مشخصی از دوربین ها را ساپورت می کند. برای مثال برخی از دستگاه ها تا 2 مگاپیکسل برخی تا 4 و برخی تا 8 مگاپیکسل را پشتیبانی می کنند. بنابراین در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت تصویر دوربین های انتخابی با رزولوشن ضبط دستگاه همخوانی داشته باشد.

  .2 مدت زمان ذخیره سازی دستگا دی وی آر چقدر است؟ هیچ یک از مدل های موجود دستگاه دی وی ار از هر نوع مارکی دارای حافظه داخلی نیستند و برای ضبط تصاویر می بایست بر روی آنها هارددیسک نصب نمود. در هنگام خرید دستگاه دی وی آر باید به این نکته توجه کنید که دستگاه تا چه تعداد هارد و با چه ظرفیتی را ساپورت می کند. برای مثال اگر شما در کاربری هایی همانند طلافروشی، بانک، پمپ بنزین و … از سیستم مداربسته استفاده می کنید، به تعدادهارددیسک بیشتر و با ظرفیت بالاتری نیاز خواهید داشت.

  .3فرمت فشرده سازی در DVR چیست؟ دستگاه های دی وی ار تصاویر را با فرمت های متفاوتی ذخیره می کنند. برای مثال از دیرباز تاکنون از فرمت فشرده سازی H.264 استفاده می شد و امروزه نیز فرمت های جدیدتری مانند H.265 و H.265+ نیز و … ارائه شده اند. دستگاه هایی که قابلیت رکورد با فرمت فشرده سازی H.265+ را دارند می توانند نسبت به فرمت های قبلی تا دوبرابر بیشتر تصاویر را فشرده کنند بدون آنکه از کیفیت تصاویر کاسته شود.

 .4ورودی ها و خروجی های دستگاه دی وی آر کدام اند؟ دستگاه های دی دارای ورودی و خروجی های مختلفی هستند که شامل HDMI ،VGA ،LAN ،RS485 و USB می باشند. برخی از آنها دارای دو خروجی HDMI یا VGA هستند که در صورتی که نیاز دارید تصاویر را در دو عدد مانیتور مشاهده کنید بسیار کاربردی خواهند بود.

 .5رک مونت بودن دی وی آر به چه معنی است؟ دی وی آرهایی که برای اماکن صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند برای امنیت بیشتر بهتر است که در داخل رک قرار داشته باشند. رک ها محفظه های فلزی یا شیشه ای هستند و دارای ابعاد مشخص و استانداردی می باشند. دستگاه های دی وی آری که مطابق با این ابعاد ساخته می شوند را اصطلاحا دی وی آر رک مونت می نامند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *